Podsumowanie
Vanguard Mid-Cap Index Fund Institutional Plus Shares to fundusz inwestycyjny, którym zarządza Vanguard. Nie jest notowany na giełdzie: kupujesz go od firmy zarządzającej po cenie ustalanej raz dziennie. Pozycje w środku: 278. Dziesięć największych stanowi 9,7% funduszu.
- Koszty roczne
- 0,02%
- Wielkość funduszu
- $216,5B
- Pozycje
- 278
- Stopa dywidendy
- 1,40%
- Działa od
- 2010
Co przemawia za
- Koszty 0,02% rocznie są poniżej środka porównywalnych funduszy (0,40%).
- Szeroko rozłożony: dziesięć największych pozycji stanowi tylko 9,7% funduszu.
- Duży fundusz o aktywach $216,5B.
- Średni roczny wzrost w ostatnich dziesięciu latach: 9,7%.
- Działa od 2010 roku.
Na co uważać
- 99% funduszu przypada na jeden kraj (Stany Zjednoczone).
Fundusz nie ma własnego Bulios Score ani Fair Price - jedno i drugie liczy się z wyników pojedynczej firmy. Zamiast tego ta strona pokazuje, co jest w funduszu i ile kosztuje.
Cena
Wyniki
- 1 miesiąc
- -0,9%
- 3 miesiące
- -4,0%
- Ten rok
- +9,4%
- 1 rok
- +9,8%
- 3 lata
- +54%
- 5 lat
- +23%
- 10 lat
- +153%
- Śr. market cap
- $76,3B
- P/E
- 3,9x
- Forward P/E
- 17,4x
- P/S
- 0,6x
- P/B
- 0,2x
- P/FCF
- 18,6x
- EV/EBITDA
- 14,6x
- Dividend yield
- 1,00%
- ROIC
- 13,0%
- ROE
- 23,7%
- Marża brutto
- 40,7%
- Marża operacyjna
- 57,2%
- Marża netto
- -35,1%
- Payout ratio
- 3,9%
- Dług netto/EBITDA
- 56,5x
- Beta
- 1,01
Średnia ważona 50 największych spółek, które stanowią 35% funduszu. Banki i ubezpieczyciele nie są liczeni do marży brutto, ROIC ani wskaźników z EBITDA.
Co jest w środku?
Szeroko rozłożony- 1 NECloudflare NET 1,1%
- 2 VLValero Energy Corporation VLO 1,1%
- 3 MPMarathon Petroleum Corporation MPC 1,1%
- 4 PSPhillips 66 PSX 1,0%
- 5 PWQuanta Services PWR 1,0%
- 6 VRVertiv VRT 0,9%
- 7 DDDatadog DDOG 0,9%
- 8 HWHowmet Aerospace HWM 0,9%
- 9 HORobinhood HOOD 0,9%
- 10 LILumentum Holdings Inc. LITE 0,9%
Pozycje w funduszu: 278. Dziesięć największych stanowi 9,7% całości.
Skład na dzień 31 paź 2026.
Jak jest rozłożony?
Jeden krajWedług sektorów
- Przemysł 19%
- Technologie 18%
- Finanse 14%
- Ochrona zdrowia 9,3%
- Dobra konsumpcyjne cykliczne 8,7%
- Pozostałe 32%
Według krajów
- Stany Zjednoczone 99%
- Pozostałe kraje 0,8%
Według wielkości firm
- Large cap 99%
- Mid cap 0,5%
Według wartości rynkowej firmy: Mega cap od 200 mld $, Large cap od 10 mld $, Mid cap od 2 mld $, Small cap od 300 mln $, Micro cap poniżej 300 mln $.
Największy sektor: Przemysł (19%). Największy kraj: Stany Zjednoczone (99%). Największa grupa według wielkości: Large cap (99%).
Ile mnie to kosztuje?
Tani- Rocznie z $10 000
- $2,00
- Przez 20 lat
- $101
Z każdych zainwestowanych $10 000 fundusz pobiera $2,00 rocznie. Nie płacisz tego osobno - kwota jest potrącana z wartości funduszu. Przez 20 lat przy wzroście 5% rocznie daje to razem około $101.
Jak sobie radził?
Rośnie długoterminowo- Średnio rocznie, 10 lat
- +9,7%
- Największy spadek
- -29%
- Zmienność roczna
- 13%
Średni roczny wzrost w ostatnich dziesięciu latach: 9,7%. Największy spadek w tych latach: 29% poniżej wcześniejszego szczytu.
Czy wypłaca dywidendy?
Tak, wypłaca- Stopa dywidendy
- 1,40%
- Wypłaty w roku
- 4
- Ostatnia wypłata
- $1,58
W ciągu ostatnich 12 miesięcy wypłacił $6,00 na jednostkę, czyli 1,40% dzisiejszej ceny. Ostatnia wypłata (28 wrz 2026) wyniosła $1,58.
Jak drogie są firmy w środku?
Raczej tanie- P/E firm w środku
- 3,9
- Średni Bulios Score
- 64 na 100
Waga według Bulios Fair Price
- Niedowartościowane 14%
- Uczciwie wycenione 11%
- Przewartościowane 75%
Firmy w środku są wyceniane średnio na 3,9-krotność rocznego zysku. Według Fair Price 75% ocenionej wagi wypada jako przewartościowane.
Liczone z największych firm (50), które stanowią 35% funduszu. Każda firma liczy się proporcjonalnie do swojej wagi. Korzystamy ze wskaźników, Bulios Score i Fair Price samych firm.
Czy mogę to kupić jako ETF?
Fundusz inwestycyjny kupuje się od firmy, która nim zarządza. Te ETF-y w dużej mierze trzymają to samo i są notowane na giełdzie, więc kupisz je u zwykłego brokera.
| Fundusz | Siedziba | Wielkość | Zmiana za 1 rok | Dywidendy | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
VO VO Vanguard Morningstar Mid-Cap ETF | Stany Zjednoczone | 0,03% | $214,2B | +9,8% | Wypłaca | 100% |
IM IMCB iShares Morningstar Mid-Cap ETF | Stany Zjednoczone | 0,04% | $1,74B | +16% | Wypłaca | 68% |
VO VOE Vanguard Morningstar Mid-Cap Value ETF | Stany Zjednoczone | 0,05% | $36,7B | +19% | Wypłaca | 59% |
XO XOEF iShares S&P 500 ex S&P 100 ETF | Stany Zjednoczone | 0,20% | $22,7M | +15% | Wypłaca | 57% |
IM IMCG iShares Morningstar Mid-Cap Growth ETF | Stany Zjednoczone | 0,06% | $4,04B | +11% | Wypłaca | 55% |
IW IWR iShares Russell Mid-Cap ETF | Stany Zjednoczone | 0,18% | $58,0B | +13% | Wypłaca | 55% |