Podsumowanie
VanEck Uranium+Nuclear Energy ETF to ETF - fundusz notowany na giełdzie tak jak akcja - którym zarządza VanEck. Pozycje w środku: 29. Dziesięć największych stanowi 66% funduszu.
- Koszty roczne
- 0,52%
- Wielkość funduszu
- $3,10B
- Pozycje
- 29
- Stopa dywidendy
- 3,58%
- Działa od
- 2007
Co przemawia za
- Duży fundusz o aktywach $3,10B.
- Łatwo go kupić i sprzedać: dzienny obrót to około $36,0M.
- Średni roczny wzrost w ostatnich dziesięciu latach: 6,3%.
- Działa od 2007 roku.
Na co uważać
- Dziesięć największych pozycji stanowi 66% funduszu, więc jego wynik zależy od kilku z nich.
- 47% funduszu przypada na jeden sektor (Energia).
- Koszty 0,52% rocznie są powyżej środka porównywalnych funduszy (0,44%).
- W ostatnich pięciu latach jego cena raz spadła o 48% od szczytu.
Fundusz nie ma własnego Bulios Score ani Fair Price - jedno i drugie liczy się z wyników pojedynczej firmy. Zamiast tego ta strona pokazuje, co jest w funduszu i ile kosztuje.
Cena
Wyniki
- 1 miesiąc
- -16%
- 3 miesiące
- -25%
- Ten rok
- -29%
- 1 rok
- -35%
- 3 lata
- +25%
- 5 lat
- +56%
- 10 lat
- +85%
- Śr. market cap
- $21,7B
- P/E
- 28,0x
- Forward P/E
- 23,1x
- P/S
- 4,8x
- P/B
- 2,0x
- P/FCF
- 38,5x
- EV/EBITDA
- 16,3x
- Dividend yield
- 117,17%
- ROIC
- 0,6%
- ROE
- 0,3%
- Marża brutto
- 18,7%
- Marża operacyjna
- -1524,7%
- Marża netto
- -1280,1%
- Payout ratio
- 3275,3%
- Dług netto/EBITDA
- 2,7x
- Beta
- 1,07
Średnia ważona 24 największych spółek, które stanowią 97% funduszu. Banki i ubezpieczyciele nie są liczeni do marży brutto, ROIC ani wskaźników z EBITDA.
Co jest w środku?
Skoncentrowany- 1 CEConstellation Energy CEG 9,2%
- 2 PEPublic Service Enterprise Group PEG 9,0%
- 3 CCCameco CCJ 8,5%
- 4 FOFortum Oyj FORTUM.HE 7,4%
- 5 BWBWX Technologies BWXT 6,7%
- 6 18CGN Power Co., Ltd. 1816.HK 6,3%
- 7 NXNexGen Energy Ltd. NXE 5,7%
- 8 KAJSC National Atomic Company Kazatomprom KAP.IL 5,0%
- 9 DNDenison Mines Corp. DNN 4,1%
- 10 UEUranium Energy Corp. UEC 4,0%
Pozycje w funduszu: 29. Dziesięć największych stanowi 66% całości.
Skład na dzień 31 paź 2026.
Jak jest rozłożony?
Dominuje jeden sektorWedług sektorów
- Energia 47%
- Użyteczność publiczna 33%
- Przemysł 19%
- Technologie 1,3%
- Pozostałe 0,01%
Według krajów
- Stany Zjednoczone 48%
- Kanada 19%
- Chiny 8,2%
- Finlandia 7,4%
- Pozostałe kraje 12%
Według wielkości firm
- Large cap 54%
- Mid cap 33%
- Small cap 8,8%
- Micro cap 4,0%
Według wartości rynkowej firmy: Mega cap od 200 mld $, Large cap od 10 mld $, Mid cap od 2 mld $, Small cap od 300 mln $, Micro cap poniżej 300 mln $.
Największy sektor: Energia (47%). Największy kraj: Stany Zjednoczone (48%). Największa grupa według wielkości: Large cap (54%).
Ile mnie to kosztuje?
Drogi- Rocznie z $10 000
- $52,00
- Przez 20 lat
- $2508
Z każdych zainwestowanych $10 000 fundusz pobiera $52,00 rocznie. Nie płacisz tego osobno - kwota jest potrącana z wartości funduszu. Przez 20 lat przy wzroście 5% rocznie daje to razem około $2508.
Jak sobie radził?
Rośnie długoterminowo- Średnio rocznie, 10 lat
- +6,3%
- Największy spadek
- -48%
- Zmienność roczna
- 44%
Średni roczny wzrost w ostatnich dziesięciu latach: 6,3%. Największy spadek w tych latach: 48% poniżej wcześniejszego szczytu.
Czy wypłaca dywidendy?
Tak, wypłaca- Stopa dywidendy
- 3,58%
- Wypłaty w roku
- 1
- Ostatnia wypłata
- $3,17
W ciągu ostatnich 12 miesięcy wypłacił $3,17 na jednostkę, czyli 3,58% dzisiejszej ceny. Ostatnia wypłata (22 gru 2025) wyniosła $3,17.
Czy łatwo go kupić i sprzedać?
Bardzo łatwo- Dzienny obrót
- $36,0M
- Jednostki dziennie
- 408K
W przeciętny dzień obrót funduszem wynosi około $36,0M.
Jak drogie są firmy w środku?
Raczej drogie- P/E firm w środku
- 28,0
- Średni Bulios Score
- 53 na 100
Waga według Bulios Fair Price
- Niedowartościowane 13%
- Uczciwie wycenione 7,7%
- Przewartościowane 79%
Firmy w środku są wyceniane średnio na 28,0-krotność rocznego zysku. Według Fair Price 79% ocenionej wagi wypada jako przewartościowane.
Liczone z największych firm (24), które stanowią 97% funduszu. Każda firma liczy się proporcjonalnie do swojej wagi. Korzystamy ze wskaźników, Bulios Score i Fair Price samych firm.
Podobne fundusze
Fundusze, które w dużej mierze trzymają to samo. Część wspólna mówi, ile ich wagi pokrywa się z tym funduszem.
| Fundusz | Siedziba | Wielkość | Zmiana za 1 rok | Dywidendy | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
SM SMRF ALPS ETF Trust - ALPS Nautilus SMR, Nuclear & Technology ETF | Stany Zjednoczone | 0,65% | $4,46M | - | Wypłaca | 55% |
TN TNUK Tortoise Nuclear Renaissance ETF | Stany Zjednoczone | 0,75% | $1,29M | - | - | 45% |
UR URNM.AX BetaShares - Global Uranium ETF | Australia | 0,69% | $113,4M | -27% | Wypłaca | 42% |
UR URNM Sprott Uranium Miners ETF | Stany Zjednoczone | 0,75% | $982,3M | -26% | Wypłaca | 42% |
UR URAN Themes Uranium & Nuclear ETF | Stany Zjednoczone | 0,35% | $22,2M | -31% | Reinwestuje | 39% |
UR URA Global X Uranium ETF | Stany Zjednoczone | 0,69% | $3,37B | -32% | Wypłaca | 31% |