Podsumowanie
Vanguard Energy Index Fund to ETF - fundusz notowany na giełdzie tak jak akcja - którym zarządza Vanguard. Pozycje w środku: 114. Dziesięć największych stanowi 67% funduszu.
- Koszty roczne
- 0,09%
- Wielkość funduszu
- $12,7B
- Pozycje
- 114
- Stopa dywidendy
- 2,38%
- Działa od
- 2004
Co przemawia za
- Koszty 0,09% rocznie są poniżej środka porównywalnych funduszy (0,44%).
- Duży fundusz o aktywach $12,7B.
- Łatwo go kupić i sprzedać: dzienny obrót to około $93,0M.
- Średni roczny wzrost w ostatnich dziesięciu latach: 6,1%.
- Działa od 2004 roku.
Na co uważać
- Dziesięć największych pozycji stanowi 67% funduszu, więc jego wynik zależy od kilku z nich.
- 100% funduszu przypada na jeden sektor (Energia).
- 100% funduszu przypada na jeden kraj (Stany Zjednoczone).
Fundusz nie ma własnego Bulios Score ani Fair Price - jedno i drugie liczy się z wyników pojedynczej firmy. Zamiast tego ta strona pokazuje, co jest w funduszu i ile kosztuje.
Cena
Wyniki
- 1 miesiąc
- -3,5%
- 3 miesiące
- +5,5%
- Ten rok
- +36%
- 1 rok
- +36%
- 3 lata
- +46%
- 5 lat
- +108%
- 10 lat
- +80%
- Śr. market cap
- $306,8B
- P/E
- 13,1x
- Forward P/E
- 10,4x
- P/S
- 1,4x
- P/B
- 2,3x
- P/FCF
- 10,9x
- EV/EBITDA
- 7,1x
- Dividend yield
- 2,49%
- ROIC
- 12,0%
- ROE
- 24,2%
- Marża brutto
- 35,2%
- Marża operacyjna
- 19,7%
- Marża netto
- 13,8%
- Payout ratio
- 32,7%
- Dług netto/EBITDA
- 1,0x
- Beta
- -0,01
Średnia ważona 50 największych spółek, które stanowią 94% funduszu. Banki i ubezpieczyciele nie są liczeni do marży brutto, ROIC ani wskaźników z EBITDA.
Co jest w środku?
Skoncentrowany- 1 XOExxon Mobil XOM 23%
- 2 CVChevron CVX 14%
- 3 COConocoPhillips COP 5,9%
- 4 MPMarathon Petroleum Corporation MPC 4,5%
- 5 VLValero Energy Corporation VLO 4,5%
- 6 PSPhillips 66 PSX 3,9%
- 7 WMThe Williams Companies, Inc. WMB 3,2%
- 8 EOEOG Resources EOG 2,8%
- 9 SLSchlumberger Limited SLB 2,8%
- 10 KMKinder Morgan KMI 2,2%
Pozycje w funduszu: 114. Dziesięć największych stanowi 67% całości.
Skład na dzień 31 paź 2026.
Jak jest rozłożony?
Dominuje jeden sektorWedług sektorów
- Energia 100%
- Materiały podstawowe 0,4%
- Przemysł 0,07%
Według krajów
- Stany Zjednoczone 100%
Według wielkości firm
- Mega cap 38%
- Large cap 53%
- Mid cap 8,2%
- Small cap 1,7%
- Micro cap 0,00%
Według wartości rynkowej firmy: Mega cap od 200 mld $, Large cap od 10 mld $, Mid cap od 2 mld $, Small cap od 300 mln $, Micro cap poniżej 300 mln $.
Największy sektor: Energia (100%). Największy kraj: Stany Zjednoczone (100%). Największa grupa według wielkości: Large cap (53%).
Ile mnie to kosztuje?
Tani- Rocznie z $10 000
- $9,00
- Przez 20 lat
- $451
Z każdych zainwestowanych $10 000 fundusz pobiera $9,00 rocznie. Nie płacisz tego osobno - kwota jest potrącana z wartości funduszu. Przez 20 lat przy wzroście 5% rocznie daje to razem około $451.
Jak sobie radził?
Rośnie długoterminowo- Średnio rocznie, 10 lat
- +6,1%
- Największy spadek
- -27%
- Zmienność roczna
- 23%
Średni roczny wzrost w ostatnich dziesięciu latach: 6,1%. Największy spadek w tych latach: 27% poniżej wcześniejszego szczytu.
Czy wypłaca dywidendy?
Tak, wypłaca- Stopa dywidendy
- 2,38%
- Wypłaty w roku
- 4
- Ostatnia wypłata
- $1,05
W ciągu ostatnich 12 miesięcy wypłacił $4,08 na jednostkę, czyli 2,38% dzisiejszej ceny. Ostatnia wypłata (23 wrz 2026) wyniosła $1,05.
Czy łatwo go kupić i sprzedać?
Bardzo łatwo- Dzienny obrót
- $93,0M
- Jednostki dziennie
- 543K
W przeciętny dzień obrót funduszem wynosi około $93,0M.
Jak drogie są firmy w środku?
Raczej tanie- P/E firm w środku
- 13,1
- Średni Bulios Score
- 69 na 100
Waga według Bulios Fair Price
- Niedowartościowane 10%
- Uczciwie wycenione 19%
- Przewartościowane 71%
Firmy w środku są wyceniane średnio na 13,1-krotność rocznego zysku. Według Fair Price 71% ocenionej wagi wypada jako przewartościowane.
Liczone z największych firm (50), które stanowią 94% funduszu. Każda firma liczy się proporcjonalnie do swojej wagi. Korzystamy ze wskaźników, Bulios Score i Fair Price samych firm.
Podobne fundusze
Fundusze, które w dużej mierze trzymają to samo. Część wspólna mówi, ile ich wagi pokrywa się z tym funduszem.
| Fundusz | Siedziba | Wielkość | Zmiana za 1 rok | Dywidendy | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
VE VENAX Vanguard Energy Index Fund Admiral Shares· fundusz inwestycyjny | Stany Zjednoczone | 0,09% | $12,9B | +36% | Wypłaca | 99% |
FE FENY Fidelity MSCI Energy Index ETF | Stany Zjednoczone | 0,08% | $2,09B | +36% | Wypłaca | 94% |
IY IYE iShares U.S. Energy ETF | Stany Zjednoczone | 0,37% | $1,85B | +37% | Wypłaca | 90% |
GX GXPE Global X Funds - Global X PureCap MSCI Energy ETF | Stany Zjednoczone | 0,25% | $1,64M | +38% | - | 85% |
QD QDVF.DE iShares S&P 500 Energy Sector UCITS ETF | Irlandia | 0,15% | $1,14B | +50% | Reinwestuje | 82% |
XL XLE Energy Select Sector SPDR Fund | Stany Zjednoczone | 0,08% | $46,1B | +38% | Wypłaca | 82% |