Podsumowanie
VanEck Low Carbon Energy ETF to ETF - fundusz notowany na giełdzie tak jak akcja - którym zarządza VanEck. Pozycje w środku: 62. Dziesięć największych stanowi 59% funduszu.
- Koszty roczne
- 0,64%
- Wielkość funduszu
- $123,8M
- Pozycje
- 62
- Stopa dywidendy
- 1,55%
- Działa od
- 2007
Co przemawia za
- Średni roczny wzrost w ostatnich dziesięciu latach: 10%.
- Działa od 2007 roku.
Na co uważać
- Dziesięć największych pozycji stanowi 59% funduszu, więc jego wynik zależy od kilku z nich.
- Koszty 0,64% rocznie są powyżej środka porównywalnych funduszy (0,44%).
- W ostatnich pięciu latach jego cena raz spadła o 53% od szczytu.
- Mały obrót: dziennie tylko około $207,5K.
Fundusz nie ma własnego Bulios Score ani Fair Price - jedno i drugie liczy się z wyników pojedynczej firmy. Zamiast tego ta strona pokazuje, co jest w funduszu i ile kosztuje.
Cena
Wyniki
- 1 miesiąc
- -3,1%
- 3 miesiące
- -6,4%
- Ten rok
- +1,3%
- 1 rok
- -2,9%
- 3 lata
- +32%
- 5 lat
- -25%
- 10 lat
- +160%
- Śr. market cap
- $208,2B
- P/E
- 22,9x
- Forward P/E
- 21,0x
- P/S
- 1,8x
- P/B
- 2,5x
- P/FCF
- 22,5x
- EV/EBITDA
- 11,9x
- Dividend yield
- 1,18%
- ROIC
- -62,7%
- ROE
- 8,6%
- Marża brutto
- 28,1%
- Marża operacyjna
- 12,3%
- Marża netto
- 8,1%
- Payout ratio
- 27,0%
- Dług netto/EBITDA
- 2,6x
- Beta
- 1,20
Średnia ważona 50 największych spółek, które stanowią 98% funduszu. Banki i ubezpieczyciele nie są liczeni do marży brutto, ROIC ani wskaźników z EBITDA.
Co jest w środku?
Skoncentrowany- 1 TSTesla TSLA 9,4%
- 2 IBIberdrola IBE.MC 9,2%
- 3 NENextEra Energy NEE 7,5%
- 4 ENEnel SpA ENEL.MI 7,0%
- 5 BEBloom Energy Corporation BE 5,3%
- 6 12BYD Company Limited 1211.HK 5,0%
- 7 VWVestas Wind Systems A/S VWS.CO 4,6%
- 8 00Samsung SDI Co., Ltd. 006400.KS 4,5%
- 9 AXAXIA Energia AXIA3.SA 3,1%
- 10 KRKingspan KRX.IR 3,0%
Pozycje w funduszu: 62. Dziesięć największych stanowi 59% całości.
Skład na dzień 31 paź 2026.
Jak jest rozłożony?
RozłożonyWedług sektorów
- Użyteczność publiczna 39%
- Przemysł 30%
- Dobra konsumpcyjne cykliczne 22%
- Technologie 7,8%
- Materiały podstawowe 0,7%
- Pozostałe 0,6%
Według krajów
- Stany Zjednoczone 37%
- Hiszpania 12%
- Korea Południowa 8,1%
- Włochy 7,6%
- Pozostałe kraje 36%
Według wielkości firm
- Mega cap 9,6%
- Large cap 68%
- Mid cap 22%
- Small cap 1,3%
Według wartości rynkowej firmy: Mega cap od 200 mld $, Large cap od 10 mld $, Mid cap od 2 mld $, Small cap od 300 mln $, Micro cap poniżej 300 mln $.
Największy sektor: Użyteczność publiczna (39%). Największy kraj: Stany Zjednoczone (37%). Największa grupa według wielkości: Large cap (68%).
Ile mnie to kosztuje?
Drogi- Rocznie z $10 000
- $64,00
- Przez 20 lat
- $3054
Z każdych zainwestowanych $10 000 fundusz pobiera $64,00 rocznie. Nie płacisz tego osobno - kwota jest potrącana z wartości funduszu. Przez 20 lat przy wzroście 5% rocznie daje to razem około $3054.
Jak sobie radził?
Rośnie długoterminowo- Średnio rocznie, 10 lat
- +10%
- Największy spadek
- -53%
- Zmienność roczna
- 23%
Średni roczny wzrost w ostatnich dziesięciu latach: 10%. Największy spadek w tych latach: 53% poniżej wcześniejszego szczytu.
Czy wypłaca dywidendy?
Tak, wypłaca- Stopa dywidendy
- 1,55%
- Wypłaty w roku
- 1
- Ostatnia wypłata
- $2,03
W ciągu ostatnich 12 miesięcy wypłacił $2,03 na jednostkę, czyli 1,55% dzisiejszej ceny. Ostatnia wypłata (22 gru 2025) wyniosła $2,03.
Czy łatwo go kupić i sprzedać?
Mały obrót- Dzienny obrót
- $207,5K
- Jednostki dziennie
- 1,6K
W przeciętny dzień obrót funduszem wynosi około $207,5K.
Jak drogie są firmy w środku?
Typowa wycena- P/E firm w środku
- 22,9
- Średni Bulios Score
- 55 na 100
Waga według Bulios Fair Price
- Niedowartościowane 29%
- Uczciwie wycenione 12%
- Przewartościowane 59%
Firmy w środku są wyceniane średnio na 22,9-krotność rocznego zysku. Według Fair Price 59% ocenionej wagi wypada jako przewartościowane.
Liczone z największych firm (50), które stanowią 98% funduszu. Każda firma liczy się proporcjonalnie do swojej wagi. Korzystamy ze wskaźników, Bulios Score i Fair Price samych firm.
Podobne fundusze
Fundusze, które w dużej mierze trzymają to samo. Część wspólna mówi, ile ich wagi pokrywa się z tym funduszem.
| Fundusz | Siedziba | Wielkość | Zmiana za 1 rok | Dywidendy | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
LY LYM9.DE Amundi MSCI New Energy UCITS ETF Dist | Francja | 0,60% | $1,12B | +15% | Wypłaca | 34% |
NR NRJ.PA Amundi MSCI New Energy UCITS ETF Dist | Francja | 0,60% | $1,12B | +15% | Wypłaca | 34% |
ER ERTH Invesco MSCI Sustainable Future ETF | Stany Zjednoczone | 0,68% | $118,3M | -13% | Wypłaca | 32% |
XD XDG7.MI Xtrackers MSCI Global SDG 7 Affordable and Clean Energy UCITS ETF 1C | Irlandia | 0,35% | $29,3M | +1,3% | Reinwestuje | 31% |
VC VCLN Virtus Duff & Phelps Clean Energy ETF | Stany Zjednoczone | 0,59% | $4,95M | -2,3% | Wypłaca | 31% |
IN INRE.PA iShares Global Clean Energy Transition UCITS ETF | Irlandia | 0,65% | $372,9M | +0,1% | Reinwestuje | 29% |